Jakość powietrza

Statystyki odwiedzin

Dzisiaj 21

Wczoraj 102

W tym tygodniu 21

W tym miesiącu 665

Wszystkich odwiedzin 347260

livemarks

Gmina Mędrzechów ma swój herb

O ustanowieniu herbu, flagi, flagi stolikowej, banneru i pieczęci zdecydowała Rada Gminy Mędrzechów podczas uroczystej sesji, kończącej VIII kadencję, w środę, 17 marca 2024 r.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami stanowione symbole muszą spełniać dwa podstawowe warunki, muszą być zgodne z zasadami heraldyki i z miejscową tradycją historyczną. Insygnia Gminy Mędrzechów 15 marca 2024 r. uzyskały pozytywną opinię Komisji Heraldycznej oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Koncepcja herbu została wypracowana w 2019 roku przez dr Krzysztofa Struziaka, zakłada wykorzystanie trzech różnych godeł heraldycznych. Są nimi umieszczone w czerwonym polu tarczy obok siebie półtrzeciakrzyż srebrny, kłos zboża złoty, a pod nimi wstęga falista srebrna.

Półtrzeciakrzyż to godło herbowe rodziny Potockich z pobliskich Krzeszowic, która to rodzina jest najbardziej zasłużoną spośród miejscowych właścicieli ziemskich. Potoccy posiadali dobra mędrzechowskie w XVIII-XX wieku.

Pod koniec XIX wieku przedstawiciele rodu Potockich byli odpowiedzialni za założenie i dotowanie szkół w miejscowościach Mędrzechów i Kupienin. Prawdopodobnie pierwszym lekarzem świadczącym usługi medyczne dla ludu w całym powiecie był lekarz zatrudniony przez mędrzechowski dwór w XIX-XX wieku. Potoccy ustanowili także fundację wspierającą miejscowych ubogich oraz częściowo finansowali miejscową Ochotniczą Straż Pożarną. Wreszcie Potoccy ufundowali i wyposażyli w swoich dobrach kaplice dworskie, które później stały się zalążkami miejscowych kościołów parafialnych.

Złoty kłos nawiązuje do bardzo charakterystycznego elementem krajobrazu płaskiego terenu Powiśla Dąbrowskiego- złotych łanów zbóż. Zboże uznawane jest za najszlachetniejszy owoc pól, przekształcane w powszedni chleb. Od wielu lat kłosy znajdują się na witaczach ustawionych na granicach gminy.

Falista wstęga symbolizuje rzekę Wisłę, stanowiącą północną granicę gminy. Wisła i jej starorzecza uformowały miejscowy krajobraz. Wisła była istotną rzeką także w historii gminy i wpływała na życie tutejszych mieszkańców.

Barwy herbu nawiązują do barw królewskich, ponieważ Mędrzechów od XVI wieku do rozbiorów Polski należał do króla. Barwy wykorzystane w herbie odnaleźć można także w herbach szlacheckich używanych przez miejscowych właścicieli, takich jak Półkozic, Gryf, Poraj, Lewart, Szreniawa i Łodzia, jak również w herbie powiatu i województwa.

Autorami symboli Gminy Mędrzechów są Robert Fidura i Kamil Wójcikowski.

Pełne uzasadnienie heraldyczno-historyczne projektów symboli Gminy Mędrzechów znajdziecie TUTAJ