Jakość powietrza

Statystyki odwiedzin

Dzisiaj 89

Wczoraj 121

W tym tygodniu 337

W tym miesiącu 2249

Wszystkich odwiedzin 322217

livemarks

Święto Niepodległości obchodzone w Mędrzechowie.

Mieszkańcy naszej gminy oraz goście mogli uczestniczyć w uroczystych obchodach 105. rocznicy odzyskania niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to dzień, w którym dziękujemy za wolną Polskę, oddajemy hołd wszystkim, którzy walczyli za naszą wolność, a przede wszystkim tym, którzy za tę wolność oddali swoje życie. Tak też było w Mędrzechowie 11 listopada 2023 r. gdzie odbyły się gminne obchody Święta Niepodległości zorganizowane przez samorząd gminy Mędrzechów.

Świętowanie rozpoczęło się uroczystym patriotycznym przemarszem spod Urzędu Gminy do naszego parafialnego Kościoła.

To co możemy ofiarować naszym bohaterom to przede wszystkim pamięć i modlitwa.

Podczas Mszy Świętej odprawionej przez Proboszcza naszej Parafii Ks. Tomasza Jamróz modlono się za naszą Ojczyznę. Dziękowano za dar wolności i niepodległości.

Wspominano czas niezwykłej determinacji, jedności i ofiarności naszych przodków, którzy walczyli o to, byśmy mogli żyć w wolnym, niepodległym kraju. Obchodząc Święto Niepodległości, jesteśmy dumni i wdzięczni za to dziedzictwo,

Po zakończeniu Mszy św. dalsza część patriotycznego świętowania odbyła się pod pomnikiem poległych, gdzie udali się wszyscy uczestnicy uroczystości w tym : władze samorządowe naszej gminy reprezentowane przez Wójta Krzysztofa Korca i Przewodniczącą Rady Gminy Barbarę Brożek, władze powiatowe reprezentowane przez radną Rady Powiatu Barbarę Pobiegło, radni Rady Gminy, Grupa Rekonstrukcji Historycznej 3 Pułku Strzelców Podhalańskich z dowódcą płk Kazimierzem Bernatem, przedstawiciele wielu instytucji, jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Mędrzechowa, Grądów, Kupienina, Wójciny i Woli Mędrzechowskiej wraz z pocztami sztandarowymi, Delegacja Szkoły Podstawowej w Mędrzechowie wraz z pocztem sztandarowym, Delegacja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Woli Mędrzechowskiej wraz z pocztem sztandarowym, Delegacja Polskiego Stronnictwa Ludowego wraz z pocztem sztandarowym oraz licznie zebrani mieszkańcy i goście.

Punktualnie o godz. 12.00 w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” wraz z orkiestrą odśpiewano nasz Hymn Narodowy.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił Wójt naszej Gminy Krzysztof Korzec, który nawiązał do wydarzeń tych z przed 105. lat, podkreślił, ze Narodowe Święto Niepodległości jest symbolem wolności, odwagi i ducha walki naszego narodu „w tym dniu pamiętajmy o tych, którzy oddali swoje życie za naszą niepodległość, o tych, którzy walczyli z okupantami, o tych, którzy kształtowali historię naszej Ojczyzny. To dzięki nim możemy dzisiaj cieszyć się wolnością i niepodległością. … Niech Święto Niepodległości będzie dla nas Źródłem inspiracji i motywacją do działania na rzecz dobra wspólnego. Wspólnie jako społeczność, możemy osiągnąć wiele. Niech nasz kraj, nasza gmina będą przykładem jedności, współpracy i szacunku dla innych”.

Podczas wzruszającego i podniosłego „Apelu pamięci” prowadzonego przez pułkownika Kazimierza Bernata przywoływano nazwiska bohaterów narodowych walczących o wolność naszej ojczyzny na wielu frontach i w wielu bitwach, na przestrzeni dziejów. Przywołano również naszych lokalnych patriotów i bohaterów, których nazwiska widnieją na pomnikach w Mędrzechowie, Kupieninie, Grądach i Woli Mędrzechowskiej oraz w Kościele w Mędrzechowie. Dzięki Ich wielkiej patriotycznej postawie, męstwu i przelanej krwi dziś możemy cieszyć się wolną ojczyzną - „Chwała Bohaterom”

Jako wyraz hołdu i wdzięczności wszystkim, którzy oddali życie za naszą wolność -pod pomnikiem złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

- w imieniu społeczeństwa Gminy Mędrzechów i gminnych władz samorządowych wiązankę złożył Wójt Gminy Krzysztof Korzec wraz z Przewodniczącą Rady Gminy Barbarą Brożek oraz radną Bernadetą Światłowską,

- w imieniu Rady Powiatu Dąbrowskiego oraz własnym - Barbara Pobiegło Radna Rady Powiatu,

- w imieniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej i Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce i Kanadzie Placówka 111 imieniem gen. Józefa Hallera w New Britain wiązankę złożył Kazimierz Wnuk i Kazimierz Bernat,

- w imieniu Zarządu Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych - wiązankę złożyli strażacy,

- w imieniu Zarządu Gminnego Polskiego Stronnictwa Ludowego wiązankę złożyli Kazimierz Światłowski, Zdzisław Dziwis.

- w imieniu członków i sympatyków Prawa i Sprawiedliwości - Kazimierz Mastalerz, Mariusz Stachura, Eugeniusz Trzepacz

- w imieniu młodzieży i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Mędrzechowie wiązankę złożyli uczniowie,

- w imieniu Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Woli Mędrzechowskiej wiązankę złożyli uczniowie,

- w imieniu Domu Radosnej Starości w Kupieninie wiązankę złożyła Dyrektor Barbara Mikosz,

- w imieniu Stowarzyszenia Pomocy Dziecku i Rodzinie : „ Przyjazny Świat” - wiązankę złożył Prezes Leszek Trójniak.

Minutą ciszy uczczono pamięć poległych.

Uroczystość zakończono odśpiewaniem „Roty”

Z koncertem pieśni patriotycznych wystąpiła nasza Gminna Orkiestrą Dęta pod batutą Andrzeja Komorowskiego, która uświetniła całą uroczystość.

Całość prowadziła Edyta Jurczyk - Dyrektor GBP w Mędrzechowie.

Wartę pod pomnikiem zapewniła Grupa Rekonstrukcji Historycznej.

Wszystkim uczestnikom składamy serdeczne podziękowania za udział i uświetnienie uroczystości swoją obecnością.