livemarks

Program Ciepłe Mieszkanie

Informujemy, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie ogłosił nabór wniosków dla gmin o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie”. Gmina Mędrzechów zamierza wziąć udział w naborze. W tym celu konieczne jest zbadanie potrzeb mieszkańców. Dlatego przygotowaliśmy dla Państwa wstępną deklarację chęci skorzystania z dofinansowania w ramach programu „Ciepłe Mieszkanie”.

Wypełnione deklaracje najpóźniej do 10 października 2022 r. należy złożyć do Urzędu Gminy w Mędrzechowie – Sekretariat. Deklaracje złożone po tym terminie nie będą uwzględnione. Dodatkowe informacje można uzyskać w Urzędzie Gminy Mędrzechów w pokoju nr 3, lub pod  nr telefonu 14 644 24 25 lub pisząc na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Po wstępnym rozeznaniu potrzeb, Gmina Mędrzechów złoży wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie i w przypadku uzyskania dotacji, przygotuje nabór wniosków dla beneficjentów końcowych, czyli dla naszych mieszkańców, o czym będziemy Państwa szczegółowo informować po rozstrzygnięciu naboru dla gmin.

Do kogo kierowany jest program?

Beneficjentem końcowym jest osoba fizyczna posiadająca tytuł prawny wynikający z prawa własności lub ograniczonego prawa rzeczowego do lokalu mieszkalnego, znajdującego się
w budynku mieszkalnym wielorodzinnym.

Jaka jest wysokość dotacji którą można uzyskać?

Intensywność dofinansowania dla beneficjentów końcowych uzależniona jest od dochodów beneficjenta lub osób w jego gospodarstwie domowym i ustalona została na poziomie:

 • podstawowym – do 30% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 15 000 zł,
 • podwyższonym – do 60 % kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 25 000 zł,
 • najwyższym – do 90 % kosztów kwalifikowany, nie więcej niż 37500 zł.

Dla jakich przedsięwzięć można uzyskać dotacje w ramach programy „Ciepłe mieszkanie”?

Wsparciem objęte będą przedsięwzięcia polegające na wymianie nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe i poprawie efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, w szczególności:

 • Wykonanie dokumentacji projektowej dotyczącej: modernizacji wewnętrznej instalacji CO lub CWU, wymiany źródła ciepła, wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, wewnętrznej instalacji gazowej,
 • Zakup i montaż pompy ciepła (powietrze/woda lub powietrze/powietrze),
 • Zakup i montaż kotła gazowego kondensacyjnego,
 • Zakup i montaż kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie,
 • Zakup i montaż ogrzewania elektrycznego,
 • Podłączenie lokalu do efektywnego źródła ciepła (np. węzła cieplnego w budynku),
 • Budowa instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej,
 • Montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
 • Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej w lokalu mieszkalnym.

Szczegółowe informacje znajdują się pod adresem: https://www.wfos.krakow.pl/cieple-mieszkanie/

Wzór deklaracji do wydrukowania i dostarczenia do Urzędu Gminy w Mędrzechowie