livemarks

XI Święto Powiśla Dąbrowskiego - Mędrzechów 28 sierpnia 2022 r.

Gmina Mędrzechów w tym roku była gospodarzem XI Święta Powiśla Dąbrowskiego - Dożynek Powiatowych - Targów Gospodarczych.

Niedziela 28 sierpnia 2022 r. była dla naszych mieszkańców oraz władz Gminy Mędrzechów i Powiatu Dąbrowskiego szczególnym wydarzeniem. Mieliśmy zaszczyt gościć na naszej mędrzechowskiej ziemi wielu znamienitych gości uczestników naszego nadwiślańskiego święta.

Jak tradycyjny obrzęd dożynkowy nakazuje uroczystości rozpoczęły sie Mszą Świętą dziękczynną, w Kościele Parafialnym p.w. NMP Królowej Polski w Mędrzechowie, którą w koncelebrze z innymi księżmi odprawił i homilię wygłosił Ks. Tomasz Jamróz - proboszcz naszej parafii.

Podczas Mszy Św. poświęcono chleb, owoce oraz wieńce dożynkowe z całego powiatu - jako symbole tegorocznych zbiorów. Podziękowano Bogu i ludziom za dary jakie nasza Nadwiślańska Ziemia wydaje oraz za trud pracy ludzkiej.

Po Mszy św. w korowodzie prowadzonym przez orkiestrę dęta z Woli Mędrzechowskiej oraz starostów dożynek Dorotę Dziwis i Stanisława Piekielniaka, wszyscy ulicami Mędrzechowa przeszli na stadion sportowy, gdzie w pięknym plenerze, przy słonecznej pogodzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Oficjalnego otwarcia imprezy dokonali gospodarze tegorocznego Święta: Wójt Gminy Mędrzechów Krzysztof Korzec, który powitał przybyłych gości oraz Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, który wygłosił okolicznościowe przemówienie, zwracając szczególną uwagę na wielki trud rolnika, przywiązanie do narodowej tradycji, kultywowanie pięknych zwyczajów oraz promowanie przedsiębiorczości i postępu.

Wójt Gminy Mędrzechów witając wszystkich, podkreślił gościnność naszej Mędrzechowskiej Ziemi oraz chęć dzielenia się radością i nastrojem świętowania z innymi. Podkreślił, że upieczony z tegorocznych zbóż chleb będzie nadzieją i symbolem, że tego chleba nam nigdy nie zabraknie pomimo trudnych i niespokojnych czasów.

 Swoją obecnością uroczystość zaszczycili m.in. Posłowie na Sejm RP: Anna Pieczarka, Wiesław Krajewski, Stanisław Bukowiec, I Wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron, Wicestarosta Tarnowski Jacek Hudyma, Wiceprezydent Tarnowa Tadeusz Kwiatkowski, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie Kazimierz Koprowski, przedstawiciele wielu instytucji wojewódzkich, powiatowych i gminnych, rolnicy, przedsiębiorcy, działacze społeczni oraz mieszkańcy gminy, powiatu i okolic.

 Szczególnie miło było nam gościć delegacje z zagranicznych samorządów partnerskich Powiatu Dąbrowskiego: z miasta Bałta na Ukrainie na czele z Siergiejem Mazurem – Burmistrzem oraz z gminy Golianovo na Słowacji na czele z Peterem Pavelka – Zastępcą Starosty.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili również zaproszeni goście, którzy złożyli podziękowania i życzenia rolnikom, przedsiębiorcom i organizacjom z naszego regionu. Podziękowali za pracę na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i rolnictwa.
Głos zabrał również Siergiej Mazur Burmistrz Miasta Bałta na Ukrainie, który podziękował władzom Państwa polskiego, samorządu Powiatu Dąbrowskiego i samorządów gminnych oraz mieszkańcom Powiśla Dąbrowskiego za zaangażowanie i pomoc walczącej Ukrainie.

 Chcąc przynajmniej symbolicznie uhonorować trud rolników oraz osób, które na rzecz rolnictwa działają. Na wniosek Wójtów, Burmistrzów i Starosty Dąbrowskiego - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznał odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa”, które zostały wręczone przez posłankę na Sejm RP Annę Pieczarkę.

Odznaczeni zostali:
Gmina Bolesław: Łukasz Rachmaciej, Krzysztof Gil, Dawid Łata.
Gmina Dąbrowa Tarnowska: Krzysztof Wójcik, Grzegorz Miotła, Mirosław Mierzejewski, Maksymilian Wybraniec.
Gmina Mędrzechów: Dorota Klimaj, Stanisław Nowakowski, Dariusz Wójtowicz, Witold Szajor, Michał Noga.
Gmina Radgoszcz: Bogdan Ryczek, Bogdan Machnik.
Gmina Szczucin: Mirosław Przybyło, Józef First, Leszek Łuszcz, Karol Bartoszek, Grzegorz Ziobro, Antoni Czapla.

Decyzją Zarządu Województwa Małopolskiego, Srebrną Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski, został odznaczony Andrzej Komorowski – kapelmistrz Orkiestry Dętej z Woli Mędrzechowskiej.
Odznaczenie to, podczas Święta Powiśla Dąbrowskiego, wręczył Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron.

 Jednym z ważniejszych punktów imprezy był obrzęd dożynkowy podczas którego chleb oraz owoce - plony naszej ziemi - starostowie dożynek Dorota Dziwis i Stanisław Piekielniak w uroczystym ceremoniale wręczyli Wójtowi Gminy Mędrzechów Krzysztofowi Korcowi oraz Staroście Dąbrowskiemu Lesławowi Wieczorkowi.

Chleb upieczony ze zbóż naszych pól, symbol - urodzaju, dostatku, szacunku, nieodłączny element polskiej gościnności i dzielenia się z drugim człowiekiem - został symbolicznie pokrojony przez Starostę Dąbrowskiego i Wójta Gminy Mędrzechów i rozdzielony wśród uczestników uroczystości.

Tradycyjny obrzęd dożynkowy nawiązujący do wielopokoleniowej tradycji został przedstawiony przez uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Mędrzechowskiej.

Szczególnego ubarwienia i uroku imprezie nadały piękne wieńce dożynkowe przyniesione przez poszczególne delegacje.

W tegorocznych dożynkach zaprezentowano 16 wieńców. Wykonane z plonów naszych pól i łąk prezentowały się bardzo okazale. Przepiękne kompozycje lśniły różnorakimi barwami w promieniach słońca, a ich misterne wykonanie wzbudzało zachwyt oglądających.

Wszystkie brały udział w Powiatowym Konkursie Wieńca Dożynkowego w dwóch kategoriach: wieniec tradycyjny i wieniec współczesny oraz Powiatowym Konkursie Wieńca Dożynkowego „Nagroda Publiczności”.

Gminy rywalizowały również w konkursie na najpiękniejsze „ ośpiewanie wieńca”. Jest to sceniczny występ, w którym zespoły i grupy wieńcowe nawiązując do tradycji żniwnych i dożynkowych prezentują folklor, kulturę ludową, taniec, śpiew oraz ogólną radość z zebranych plonów.

Na scenie wystąpili: „Bolesławianie”, Koło Gospodyń Wiejskich Nieczajna Górna, Grupa Wieńcowa z Gminy Gręboszów, Radgoszczanie, Grupa z Gminy Szczucin, Zespół „uOwiesek” przy Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Mędrzechowie.

 Każda Gmina miała możliwość zaprezentowania swojego dorobku artystycznego.

Naszą gminę reprezentowała Orkiestra Dęta z Woli Mędrzechowskie. Z bardzo atrakcyjnym repertuarem oraz wielkim kunsztem wokalno – instrumentalnym wystąpili także: Duet Katarzyna Jabłońska Tomasz Lizak z Gręboszowa, Orkiestra Dęta z Bolesławia, Stare Wiarusy z Dąbrowy Tarnowskiej.

W punkcie programu poświęconym lokalnym artystom, wystąpili:

Zespół sygnalistów myśliwskich " Królewscy z Niepołomic", Duet akordeonowy Paweł Kusion i Łukasz Cebula z Tarnowa.

Bogactwo naszego regionu to nie tylko rolnictwo, ale również dorobek firm, instytucji, samorządów, stowarzyszeń, kół gospodyń wiejskich i innych organizacji. Każda z nich miała możliwość przedstawienia swojej oferty, zareklamowania się oraz zachęcenia zwiedzających do nabycia swojego produktu. Na tegorocznym Święcie swoje stoiska zaprezentowało 40. wystawców z całego powiatu.

Przygotowane stoiska kusiły oko, a niektóre i podniebienia bogactwem produktów, pomysłowością, pięknym wystrojeniem, oryginalnością oraz ogólnie wspaniałym wyglądem i atmosferą.

Dla wystawców odbył się konkurs na najciekawsze stoisko wystawowe firm.

Najbardziej emocjonujący był finał konkursów i ich rozstrzygnięcie.

Komisja miała bardzo trudnie zadanie, aby wyłonić zwycięzców we wszystkich konkursach. Oceniający potwierdzili, że oceniane wieńce, występy zespołów ośpiewujących, jak również stoiska wystawowe reprezentowały bardzo wysoki poziom i wybór był naprawdę bardzo trudny.

Wyniki w poszczególnych konkursach przedstawiają się następująco:

Powiatowy Konkurs Wieńca Dożynkowego:
I. Kategoria wieniec tradycyjny:
1 miejsce ex aequo – Koło Gospodyń Wiejskich Radgoszcz, Dom Malarek w Zalipiu
2 miejsce ex aequo – Gmina Bolesław, OSP Strojców
3 miejsce – Sołectwo Wójcina

 1. Kategoria wieniec współczesny:
  1 miejsce – Wieś Suchy Grunt
  2 miejsce – Klub Seniora z Mędrzechowa „Pozytywnie Zakręceni”
  3 miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Borusowa

W Powiatowym Konkursie Wieńca Dożynkowego „Nagroda Publiczności” zwyciężył wieniec dożynkowy wykonany przez Sołectwo Wójcina.


Konkurs na „Ośpiewanie Wieńca Dożynkowego”:

1 miejsce – Grupa Wieńcowa z Gminy Gręboszów
2 miejsce – Zespół „uOwiesek” przy Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Mędrzechowie
3 miejsce ex aequo – „Bolesławianie”, „Radgoszczanie”.

Konkurs na „Najciekawsze stoisko wystawowe”:
1 miejsce ex aequo – Koło Gospodyń Wiejskich Wola Gręboszowska, Koło Gospodyń Wiejskich Wójcina
2 miejsce ex aequo – Koło Gospodyń Wiejskich Słupiec, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej
3 miejsce – Środowiskowy Dom Samopomocy w Oleśnicy
Wyróżnienia: Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kupieninie, Piekarnia – Cukiernia „Sokołowski”.

Dyplomy i nagrody ufundowane przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego wręczyli Wójt Gminy Mędrzechów Krzysztof Korzec oraz Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy.

Gwiazdą wieczoru był zespół „Pozytywnie Nakręceni”. Świętowanie zakończyło się zabawą taneczną, która trwała do późnych godzin nocnych.

Całość imprezy odbywała się z bardzo miłej atmosferze, przy wspanialej pogodzie, wielu atrakcjach dla wszystkich w różnych grupach wiekowych. Coś dla siebie mogły znaleźć dzieci, jak również młodzież i dorośli. Cieszy nas fakt, że do Gminy Mędrzechów przybyli tak licznie mieszkańcy i goście, a my jako organizatorzy staraliśmy się, aby wszyscy się tutaj dobrze czuli i zachowali miłe wspomnienia z tej imprezy.

Organizatorzy imprezy składają podziękowania wszystkim osobom przygotowującym uroczystość, starostom dożynek, delegacjom wieńcowym, artystom, sponsorom, firmom, instytucjom, stowarzyszeniom, samorządom, zespołom, rolnikom oraz wszystkim którzy zechcieli przybyć na Święto Powiśla Dąbrowskiego i wspólnie z nami świętować.

Patronat Honorowy:

Marszałek Województwa Małopolskiego – Witold Kozłowski

Wojewoda Małopolski - Łukasz Kmita

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Henryk Kowalczyk

Sponsorzy:

 1. Zakład Remontowo-Budowlany Stanisław Nowak - Dąbrowa Tarnowska
 2. Firma Handlowo-Usługowa QVADRO Mariusz Toczek - Dąbrowa Tarnowska
 3. Firma Handlowa WODNIK S.C - Sylwia Duda – Szczucin
 4. Agencja Ubezpieczeniowa – Grzegorz Burzec – Radgoszcz
 5. Zakład Piekarniczo-Cukierniczy - Bożena Sokołowska – Gruszów Wielki
 6. Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowo-Transportowe – Marian Szajor -Ćwików
 7. Firma Handlowo-Usługowa SOLMEX – Rafał Gadziała - Słupiec
 8. Bank Spółdzielczy Szczucin
 9. SĘKPOL Jan Kowal Spółka Jawna - Gręboszów