livemarks

Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Dąbrowie Tarnowskiej informuje że w dniach 25-29 kwietnia 2022 r na obszarze województwa małopolskiego zostanie przeprowadzona akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Szczepienie lisów będzie wykonane za pomocą przynęt zawierających szczepionkę doustną, która zostanie zrzucona z samolotu, oraz wykładana ręcznie. Przynęta jest mieszaniną mączki rybnej, tłuszczu bydlęcego, parafiny i tetracykliny w kolorze szarozielonym. W jej wnętrzu umieszczona jest aluminiowo-plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowa z opisem zawartości.

ZALECA SIĘ:
1) nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu,
2) kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii w celu poddania zwierząt obserwcji,
3) nie dotykać, nie podnosić, a tym brdziej nie rozłąmywac przynęty, gdyż znajdujaca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka, lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa.
 
W celu skutecznego i bezpiczenego przeprowadzenia szczepień, proszę wszystkich mieszkańców województwa o dostosowanie się do obowiązujących w tym zakresie przepisów i zaleceń.