livemarks

Wiadomości z Przedszkola w Grądach

Mamy już za sobą trzy miesiące nowego roku szkolnego. Był to dla nas okres adaptacji i intensywnej pracy. Podobnie jak w latach ubiegłych będziemy przedstawiać wydarzenia  z przedszkola w naszym pamiętniku na stronie internetowej gminy. Umieścimy je również w tradycyjnej kronice oraz wystawie zdjęć dla rodziców. Mamy nadzieję, że będzie wiele okazji do wspólnych działań, uroczystości, spotkań oraz wspomnień. Dzieciństwo jest najpiękniejszym czasem w życiu człowieka. Dlatego warto zadbać, aby radosnych  chwil w przedszkolu było jak najwięcej.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją wydarzeń i galerią zdjęć.

1 września 2021r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny

Podczas zabaw integrujących grupę poznajemy nowych kolegów i koleżanki. Wakacje były wspaniałe, ale cieszymy się że już jesteśmy w przedszkolu.

Każdego roku staramy się pamiętać o kolejnej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Pod Pomnikiem Poległych organizujemy skromną uroczystość upamiętniającą Bohaterów z Grądów i Wólki Grądzkiej, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę.

9 września 2021 r. obserwowaliśmy pracę strażaków

 Każdy przedszkolak wie, że strażacy pomagają ludziom w różnych sytuacjach. Dzieci mogły zobaczyć pompowanie  wody z piwnicy przedszkola przez OSP w Grądach.

16 września 2021r. – konkurs ekologiczny

Prezentujemy  pracę na konkurs „ Upcyclingowe dekoracje ogrodowe” zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej. Wykonaliśmy ławeczkę ogrodową „ Wesoły autobus”. Przez cały rok będziemy często nawiązywać do ekologii  w naszych działaniach

22 września 2021r.- poznajemy postać Marii Konopnickiej

Przedszkole realizuje w roku szkolnym 2021/22 ogólnopolski projekt „ Co słonko widziało”. Jego celem jest  zapoznanie z postacią i dorobkiem literackim Marii Konopnickiej, promowanie czytelnictwa i literatury polskich autorów. Jednym z zadań  jest sporządzenie albumu „ Cudny nasz kraj ”, do którego zbieramy materiały.

23 września 2021r. – witamy Panią Jesień

Dzień czerwono- pomarańczowy jest lubiany przez dzieci. To okazja do ciekawych zabaw, eksperymentowania, obcowania z naturą. Nasz miły Gość przynosi wspaniałe dary, które wykorzystamy w zajęciach kulinarnych. Poznajemy walory smakowe oraz  zdrowotne owoców i warzyw. Niemałą atrakcją jest jesienne menu: zupa dyniowa, kiełbaska  i ziemniaczek z ogniska , pieczone jabłuszko z miodem, jeżynami i bitą śmietaną.

24 września 2021 r. – akcja charytatywna

Przedszkole wzięło udział w  jesiennym  festynie organizowanym  przez Koło Gospodyń w Grądach. Nauczyciele przedszkola poprowadzili zabawy dla dzieci. Naszym zadaniem było  zbieranie nakrętek dla chorego chłopca.

27 września 2021 r. – Sprzątanie Świata

Każdego roku uczestniczymy w akcji. Zachęcamy dzieci, rodziców, mieszkańców naszej wioski  do dbania o otoczenie. Własnym przykładem pokazujemy troskę o środowisko naturalne w którym żyjemy.

28 września 2021 r. – zajęcia kulinarne

Dziewczynki postanowiły upiec  dla chłopców medale z okazji  ich święta. Chłopcy również przyłączyli się do pracy, ponieważ zajęcia kulinarne są dla wszystkich wspaniała zabawą.

30 września  2021 r.– Dzień Chłopaka

Nasi koledzy  zdobywali tytuły w różnych konkurencjach. Otrzymali życzenia i piękne upominki. Przez cały dzień towarzyszyły nam zabawy przy muzyce oraz konkursy. Dziewczynki spisały się na medal!

14 października. 2021 r. – wycieczka

Jesienią często odwiedzamy  Centrum Polonii, Turystyki i Rekreacji w Brniu. Korzystając z pięknej pogody  udaliśmy  się do parku,  podziwialiśmy  uroki jesieni i miło spędziliśmy  czas na świeżym powietrzu.  Podczas dalszego pobytu dzieci zostały oprowadzone po stanicy rowerowej i zabytkowym dworku, gdzie została im przybliżona historia rodu Konopków. Obejrzały również wystawę polonijną oraz rękodzielniczą.
Następnie czekały na nich zajęcia plastyczne, podczas których dzieci przy pomocy farb tworzyły piękne motywy jesienne, według własnych pomysłów inspirowanych spacerem po parku. Potem udaliśmy się do Olesna na kręgielnię.  Było tam  mnóstwo zabawy, radości, pozytywnego wysiłku oraz wspólny posiłek.

22 i 25 października 2021 r.  – przygotowujemy zapasy zimowe

Tradycją naszego przedszkola jest przygotowanie  spiżarni na zimę. W sezonie jesiennym odporność jest szczególnie ważna, dlatego staramy się edukować dzieci w tym zakresie Przetwory zrobione z ekologicznych produktów z pewnością wzmocnią naszą kondycję i zdrowie. Dzieci z pomocą nauczyciela wykonały kompoty z jabłek  i winogron oraz zakisiły kapustę. Poznały także dawne obyczaje związane z kiszeniem kapusty oraz jej wartości odżywcze. „ Taniec w beczce” był wspaniałym doświadczeniem dla małych ekologów.

29 października  2021r. - obchodzimy Święto Zmarłych

Pod Pomnikiem Poległych w Grądach składamy kwiaty, palimy znicze i odmawiamy wspólną modlitwę.

2 listopada 2021 r. - projekt " Co słonko widziało"

W ramach realizacji projektu odbyły się w listopadzie cztery zajęcia. Jedne z nich poprowadziła bibliotekarka - Pani Ewa Cholewa. Zapoznała dzieci z fragmentami utworu M .Konopnickiej " O Krasnoludkach i sierotce Marysi". Na kolejnych zajęciach dzieci przedstawiły inscenizację do wierszy  M. Konopnickiej " Jesień" oraz " Pojedziemy w cudny kraj". Uczestniczyły też w cyklu zajęć o Polsce, poznając piękno naszego kraju i bogatą historię.

3 listopada 2021 r. - wizyta Policjantów

Dziękujemy naszym dzielnicowym za troskę o bezpieczeństwo dzieci  oraz  zajęcia edukacyjne  o szerokiej tematyce związanej z bezpiecznym funkcjonowaniem dziecka w domu, przedszkolu, na drodze i środowisku przyrodniczym.

4 listopada 2021 r. - pasowanie na Przedszkolaka

To wielki dzień dla naszych najmłodszych. Pierwszy występ w przedszkolu i pierwsze  w życiu słowa przyrzeczenia. Od tego momentu następuje prawdziwe „wyjście” z domu rodzinnego do szerszej społeczności – jakże ważny moment w życiu dziecka.  Jesteśmy z Was bardzo dumni i serdecznie gratulujemy. Gratulujemy także pozostałym dzieciom, które uzyskały miano Starszaków oraz symboliczne medale.

10 listopada 2021r. - akcja " Szkoła do Hymnu"

Każdego roku uroczyście obchodzimy kolejne Rocznice Odzyskania Niepodległości przez Polskę  Wszyscy podziwiamy umiejętności artystyczne przedszkolaków  potrafiących śpiewać pełną wersję Hymnu Narodowego , „Rotę” M. Konopnickiej, recytować piękne patriotyczne  teksty oraz prezentować  układ do wojskowego marsza. W tle widnieje kącik patriotyczny a w nim „ Kodeks małego patrioty” utworzony przez dzieci. Pani kucharka w tym dniu  serwowała na śniadanie nasz regionalny produkt - „ gradzkie blachorze”