livemarks

Święto Niepodległości obchodzone w Mędrzechowie.

103 Rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości - Nasze Narodowe Święto również w naszej Gminie było obchodzone uroczyście. 11 listopada w Mędrzechowie oddano hołd wszystkim tym, którzy walczyli za naszą wolność, a przede wszystkim tym, którzy za tę wolność oddali swoje życie.

Patriotyczno - religijne uroczystości rozpoczęły się o godz.11 Mszą Świętą za Ojczyznę odprawioną przez Proboszcza naszej Parafii Ks. Tomasza Jamróz - z intencji Wójta i Rady Gminy Mędrzechów.

We wzruszającej homilii ks. Proboszcz nawiązał do swoich osobistych przeżyć związanych z szacunkiem do Ojczyzny, odpowiedzialności za Nią. Zwrócił uwagę na swój osobisty szacunek do munduru i znaczenia munduru różnych formacji. Dzisiaj każdy Polak ma możliwość służenia ojczyżnie, poprzez swoje uczciwe życie, pracę, naukę itp. Obecna sytuacja na naszej granicy stanowi dla nas wyzwanie i potrzebę odpowiedzialnego podejścia do wielkiego problemu, jakim jest obrona granic i pomoc ludziom. Podziękował Wójtowi gminy oraz strażakom z OSP Mędrzechów za przyjęcie w szeregi OSP i mundur, który właśnie otrzymał”. Swoje podziękowania skierował także do wszystkich obecnych na uroczystości, a w szczególności pocztów sztandarowych, strażaków, młodzieży szkolnej.

Po zakończeniu Mszy św. dalsza część świętowania odbyła się pod pomnikiem poległych, gdzie uczestników przywitała Orkiestra Dęta z Woli Mędrzechowskiej. Pod pomnik udali się wszyscy uczestnicy uroczystości, w tym: władze samorządowe naszej gminy reprezentowane przez Wójta Krzysztofa Korca i Przewodniczącą Rady Gminy Barbarę Brożek, władze powiatowe reprezentowane przez radną Rady Powiatu Barbarę Pobiegło, radni Rady Gminy, przedstawiciele instytucji, jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Mędrzechowa, Grądów, Kupienina wraz z pocztami sztandarowymi, Delegacja Szkoły Podstawowej w Mędrzechowie wraz z pocztem sztandarowym, Delegacja Polskiego Stronnictwa Ludowego wraz z pocztem sztandarowym oraz licznie zebrani mieszkańcy i goście.

Punktualnie o godz. 12.00 w ramach akcji „ Niepodległa do hymnu” wraz z orkiestrą odśpiewano nasz Hymn Narodowy.

Jako wyraz hołdu i wdzięczności wszystkim, którzy oddali życie za naszą wolność -pod pomnikiem złożono wiązanki kwiatów.

Minutą ciszy uczczono pamięć poległych.

Z pięknym koncertem pieśni patriotycznych wystąpiła nasza Gminna Orkiestra Dęta z Woli Mędrzechowskiej pod batutą Andrzeja Komorowskiego.

Całość prowadziła Edyta Jurczyk - Dyrektor GBP w Mędrzechowie.

Wszystkim uczestnikom składamy serdeczne podziękowania za udział i uświetnienie uroczystości swoją obecnością