livemarks

„POZYTYWNE ZAKRĘCENIE”

klucze

Grupa nieformalna „Działajmy Razem” działająca w porozumieniu z organizacją pozarządową Stowarzyszeniem Nasza Gmina Mędrzechów realizuje projekt pn. „POZYTYWNE ZAKRĘCENIE”, który jest współfinansowany ze środków otrzymanych z Narodowego Instytutu Wolności w ramach programu NOWEFIO na lata 2021-2030, Miasta Kraków oraz Powiatu Oświęcimskiego. Partnerem projektu jest Województwo Małopolskie, a Operatorem Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze.

Wszystkie działania skierowane są do seniorów i mają na celu wspomaganie nawiązywania kontaktów, promowanie aktywnego i wartościowego spędzania wolnego czasu.

W ramach realizacji projektu zorganizowano warsztaty decoupage, wycieczkę integracyjną oraz trening nordic walking.

Odkrywamy pasje twórcze

Na odkrywanie twórczych pasji nigdy nie jest za późno. Udowodnili to uczestnicy warsztatów decoupage, które odbyły się 19 października 2021 r.

Podczas warsztatów uczestnicy wykonali ikonę. Poznali kolejne etapy ozdabiania: nakładania warstw koloru, przyklejania motywu z klasycznego papieru do decoupage, nakładania tzw. złoceń oraz ich zabezpieczania.

Każda ikona wyglądała oryginalnie. Uczestnicy byli dumni z końcowych efektów swojej pracy.

Galeria

Wyjazd integracyjno- edukacyjny do Gospodarstwa Pasiecznego Sądecki Bartnik

Piękna, słoneczna pogoda, wspaniałe jesienne widoki - w takiej scenerii 21 października 2021 r. odbył się wyjazd integracyjno- edukacyjny kilkunastoosobowej grupy Seniorów do Gospodarstwa Pasiecznego Sądecki Bartnik.

Sądecki Bartnik, którego właścicielem jest rodzina Kasztelewiczów, jest spełnieniem pasji i fascynacji życiem pszczół.

Seniorzy swoją pszczelarską przygodę rozpoczęli od zwiedzenia założonego w 2000 roku Muzeum Pszczelarstwa. Duże wrażenie na zwiedzających zrobiła niezwykła kolekcja uli. Zaciekawienie wzbudził także diabeł, stojący obok św. Ambrożego – patrona pszczelarzy, który figuruje tutaj jako dobry duch, broniący pasiek przed złodziejami miodu. Następnie w zabytkowej chacie „Chyży Rój” uczestnicy wycieczki słuchali o sposobach pozyskiwania miodu dawniej i dziś, a w nowoczesnej multimedialnej chacie pod „Robotnym Trutniem” o sekretnym życiu pszczół, narodzinach, rozwoju i formach komunikacji w ulu.

Dopełnieniem zwiedzania był wykład. Seniorzy z ogromnym zainteresowaniem słuchali pełnej pasji opowieści nie tylko o życiu i pracy pszczół, ale także drogocennych właściwości pszczelich wyrobów: pyłku kwiatowego, pierzgi, propolisu oraz różnych rodzajów miodów, w które mogli się zaopatrzyć w ,,Miodowej Spiżarni”.

 Uczestnicy dowiedzieli się także o niezwykłym działaniu jadu pszczelego, który wykorzystywany jest coraz częściej w procesie leczenia, a także degustowali naturalne miody na pierniczkach.

W drodze powrotnej Seniorzy miło spędzili czas w Paku Zdrowym w Ciężkowicach.

Jak podkreślali uczestnicy wycieczki istnieje ogromna potrzeba tego typu wyjazdów, które są odskocznią od codzienności, okazją do aktywności fizycznej, rekreacji i integracji.

Galeria

„Chodź Seniorze! Chodź z kijkami”

Na stadionie sportowym w Mędrzechowie Seniorzy promowali zdrowy stylu życia poprzez udział w zajęciach nordic walking.

Treningi kilkuosobowej grupy seniorów odbywały się pod czujnym okiem samego mistrza świata w Nordic Walking Jakuba Deląga. Podczas zajęć uczestnicy uczyli się jak prawidłowo uprawiać nordic walking, jak odpowiednio przygotować się do chodzenia, jakich ważnych zasadach trzeba koniecznie pamiętać, by móc z chodzenia z kijkami czerpać same korzyści.

Aktywne, świadome i pełne przyjemności życie jest najlepszym zabezpieczeniem przed chorobą i przedwczesnym starzeniem. Najważniejsze jednak jest, że nordic walking leczy ciało i duszę. I o to chodzi! Wszyscy kończyli zajęcia radośni i uśmiechnięci.

Galeria

niw