livemarks

„Odblaskowa Szkoła”

„Odblaskowa Szkoła”

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Mędrzechowie w tym roku szkolnym po raz pierwszy przystąpiła do  małopolskiego konkursu  dla szkół podstawowych „ODBLASKOWA SZKOŁA”.

Celem tego konkursu było zwiększenie aktywności uczniów, rodziców, społeczności lokalnej na konieczność korzystania z różnorodnych elementów odblaskowych i promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym. Przez ponad miesiąc uczniowie, nauczyciele, rodzice angażowali się w różnorodne akcje skupiające uwagę na zachowaniu bezpieczeństwa pieszego na drodze.

Pierwszym wydarzeniem było spotkanie z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej. St. sierż. Andrzej Warzecha przedstawił zasady bezpiecznego poruszania się w drodze do szkoły i do domu, zwracając uwagę na odblaski i kamizelki odblaskowe. W szkole zorganizowano i przeprowadzono konkurs plastyczny dla uczniów klas I-VI  „Bezpieczna droga do szkoły”, a najciekawsze prace wyeksponowano na gazetkach szkolnych i klasowych. Uczniowie klas V-VIII uczestniczyli również w przeprowadzonym konkursie wiedzy z zakresu ruchu drogowego.

Kolejnym etapem było promowanie bezpieczeństwa w środowisku lokalnym.  W tym celu uczniowie klas I-III pod opieką Pani mgr Ewy Wolińskiej, Pani mgr Małgorzaty Musiał i Pani mgr Renaty Kołton udali się do centrum Mędrzechowa ubrani w odblaskowe kamizelki oraz znaki drogowe przygotowane na zajęciach plastycznych. Pogoda była mglista, ale nasi uczniowie byli bardzo widoczni na drodze.

Uczniowie klasy III odwiedzili przedszkolaków. Ubrani w kamizelki, śpiewając piosenki oraz recytując wiersze zachęcali maluchy do właściwego zachowania na drodze. Na koniec rozdali przygotowane ulotki dla rodziców przedszkolaków. Dnia 14 października uczniowie tej klasy przygotowali również krótki montaż słowno-muzyczny kierowany do seniorów oraz gości, promujący bezpieczeństwo pieszych, zachęcając jednocześnie do noszenia elementów odblaskowych.

Wielu naszych uczniów dojeżdża do szkoły autobusem. Dlatego nie mogło zabraknąć akcji związanej z tym środkiem lokomocji. Dnia 24 października wszyscy uczniowie dojeżdżający autobusem szkolnym zostali poproszeni o założenie kamizelek odblaskowych.

Uczniowie wykazali się pomysłowością oraz zaangażowaniem w czasie zadań związanych z promowaniem bezpieczeństwa na drodze wśród przedszkolaków, mieszkańców Mędrzechowa oraz naszych Seniorów. Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji również rodzice zrozumieją jak łatwo zapewnić własnym dzieciom bezpieczeństwo w czasie poruszania się po drodze.

Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas w organizacji spotkań, konkursów, opieką nad dziećmi w autobusie szkolnym oraz w czasie poruszania się po drodze. Mamy nadzieję, że akcja przyniosła zamierzone skutki w postaci wiedzy i świadomego dbania o własne bezpieczeństwo.

Galeria