Jakość powietrza

Statystyki odwiedzin

Dzisiaj 87

Wczoraj 121

W tym tygodniu 335

W tym miesiącu 2247

Wszystkich odwiedzin 322215

livemarks

Jesień w Przedszkolu w Grądach

Minęło już prawie trzy miesiące nowego roku szkolnego. Był to w przedszkolu czas adaptacji, wzajemnego poznawania się i odkrywania tajemnic otaczającego nas świata. Od samego początku staramy się pokazywać piękno, wartości i historię naszej okolicy bliskiej i dalszej. Realizujemy projekty, organizujemy wycieczki, akcje i uroczystości. Przedstawiamy poniżej niewielki wycinek z życia naszej grupy.

2 września 2019 r. – rozpoczęcie roku szkolnego

 Każdego roku pamiętamy o rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. W tym roku była to okrągła - 80 rocznica, którą wraz z rodzicami i dziećmi upamiętniliśmy składając kwiaty, zapalając znicze pod Pomnikiem Poległych w Grądach.

23.09.2019 r. – witamy Jesień

 Dzieci kochają jesień - złotą, piękną, kolorową. Zawsze z radością witamy tę porę roku. Przebieramy się, urządzamy jesienne zabawy, gry i konkursy. Prosimy jesień aby była pogodna i ciepła. Wtedy możemy w pełni korzystać z jej uroków.

26.09.2019 r. – sałatka owocowa

 Zajęcia kulinarne to jedne z najbardziej lubianych zajęć dzieci . Sałatka owocowa wykonana samodzielnie najlepiej smakuje, gdyż w jej wykonanie włożono wiele trudu i starań. Dlatego może dzieci docenią pracę dorosłych, którzy codzienne przygotowują smaczne posiłki dla całej rodziny.

29.09.2019 r. dzieci wykonały album „ Koty”

 To prezent urodzinowy dla małego Oliwera – chorego chłopca, który bardzo lubi kotki. Życzymy Oliwerowi dużo, dużo zdrowia.

 

30.09.2019r – kiszenie kapusty

W tym dniu bardzo mocno wiało i nie było prądu. Ale czy prąd jest nam potrzebny do kiszenia kapusty? Dawniej wiele czynności wykonywano wieczorami przy świetle lamp naftowych, świec i księżyca. Pracowano bez elektrycznych maszyn i urządzeń. Nam też udało się ukisić pyszną i bardzo zdrową kapustę. Wzbogaciliśmy naszą spiżarnię o kolejne ekologiczne przetwory.

02.10 2019 r. Światowy Dzień Uśmiechu

 Tak radosne święto powinno być celebrowane każdego dnia. Uśmiech to najpiękniejszy gest jakim człowiek wyraża własne uczucia. Zwłaszcza, gdy jest to uśmiech dziecka.

09.10.2019 r. – wycieczka do Gruszowa i Ziempniowa

 Chleb był i ciągle jest podstawowym produktem, który spożywamy każdego dnia. Jest wytworem ciężkiej pracy ludzi na roli. „ Od ziarenka do bochenka” to proces, który urasta do symbolicznej rangi powstawania i rozwoju życia. Chleb utożsamia najważniejsze wartości egzystencjalne - dostatek, dobre plony, spokój i bezpieczeństwo.

 „ Dom chleba” w Gruszowie to magiczne miejsce. W przedsionku zobaczyliśmy dawne urządzenia służące do uprawy zbóż i wyrabiania mąki oraz przedmioty codziennego użytku. Klimatyczna izba z chlebowym piecem ukazała nam fragment z życia naszych pradziadków. Poznaliśmy etapy powstawania chleba i sami upiekliśmy na blasze małe chlebki. Zapach i atmosfera tego domu ukoiły nas i wprowadziły w sielankowy nastrój. Dzięki uroczej gospodyni dowiedzieliśmy się wiele o minionych czasach i zwyczajach. To była piękna lekcja historii.

Z Gruszowa udaliśmy się do Ziempniowa. Tam odbyliśmy bardzo miłe spotkanie z księdzem proboszczem, który przez cały czas bawił nas śpiewem i tańcem. Ziempniów ma groty solne, gdzie mogliśmy odpocząć, zrelaksować się oraz uzupełnić niezbędne dla naszego organizmu mikroelementy. W kościele modliliśmy się wspólnie dziękując za mile spędzony czas. Ksiądz proboszcz serdecznie zaprasza do solnych grot. Dziękujemy za dużą ilość pozytywnej energii - do Ziempniowa wrócimy z pewnością.

10.10. 2019 r. – spotkanie z Policjantem

 Już kolejny raz odwiedza nas w przedszkolu pan dzielnicowy. Każde spotkanie poświęcone jest problemom dotyczącym bezpieczeństwa dzieci. Uczymy się prawidłowego zachowania na drodze. Poznajemy zagrożenia cyberprzestrzeni oraz sposoby zachowania się w kontaktach z osobami nieznajomymi. Uważamy, że takie zajęcia bardzo mocno wpływają na świadomość dzieci.

 

11.10.2019 r. – spotkanie z dogoterapeutką i Milą

 Dogoterapia to jedne z najciekawszych zajęć terapeutycznych dla dzieci. Zwłaszcza gdy towarzyszy im tak wspaniały pies jak Mila. Wszyscy z radością przywitaliśmy nowego przyjaciela, który cierpliwie podawał łapę i dobrze czuł się w naszej grupie. Pani Kasia pokazała nam sposoby postępowania i komunikowania się z psami.

15.10.2019 r. odbyło się pasowanie na Przedszkolaka

 To doniosła uroczystość dla dzieci, które po raz pierwszy znalazły się w grupie przedszkolnej oraz ich rodziców. Życzymy im wspaniałego, pogodnego dzieciństwa oraz wielu sukcesów w rozwijaniu zainteresowań i zdolności.

W miesiącu październiku zrealizowano w przedszkolu projekt „Drzewo”

 Otaczająca nas przyroda kryje wiele tajemnic. Wydaje się, że o drzewach wiemy dużo. Jednak podczas zgłębiania tego tematu metodą projektów przekonujemy się, jak wiele możemy się jeszcze dowiedzieć o towarzyszach naszego życia, od których tak naprawdę zależy nasze istnienie.

Projekt obejmował kilka zajęć, zabaw, gier, prac plastycznych, wycieczek i spacerów. Najważniejsze i najciekawsze elementy projektu to:

- Święto Drzewa,

- zajęcia z bibliotekarką prezentujące literaturę dziecięcą o drzewach, wykonanie pracy plastycznej „ Drzewo z jesiennych liści”.

 - gra planszowa „Mieszkańcy drzewa” samodzielnie skonstruowana przez dzieci,

 - wycieczka do Nadleśnictwa Szczucin. Zajęcia prowadzone przez leśniczych, którym bardzo dziękujemy za pokazanie dzieciom wyjątkowego środowiska przyrodniczego, jakim jest las,

- zajęcia terenowe „ Tropimy drzewa”,

- konkurs plastyczny „ Drzewo genealogiczne mojej rodziny”,

- album „ Drzewa wokół nas”,

- ankieta dla rodziców i dzieci „ Liczymy drzewa”.

 W listopadzie pamiętamy o tych, którzy odeszli

 Nasze przedszkole wzięło udział w akcji MEN „ szkoła pamięta”. 25 października złożyliśmy kwiaty i znicze pod Pomnikiem Poległych w Grądach. W kolejnych dniach odwiedziliśmy pomniki upamiętniające zmarłych na epidemię cholery w Grądach i Wólce Grądzkiej.

05.11.2019 r. – kółko eksperymentalne

 Zajęcia poświęcone były tematyce światła i jego wykorzystania dawniej i dziś. Przeprowadzono eksperymenty pt. „ Właściwości światła”.

07.11.2019 r. odbyły się w przedszkolu niezwykła lekcja historii

 Wielkie poruszenie wywołała w przedszkolu wizyta żołnierzy. Mundury i akcesoria wojskowe oraz opowieści o żołnierskiej służbie wzbudziły zainteresowanie dzieci. Pan Kazimierz Wnuk - członek Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w USA oraz major Kazimierz Bernat oraz Rafał Bernat z Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Pułku Strzelców Podhalańskich pokazali nam jak ciekawa jest historia Polski. Jesteśmy bardzo wdzięczni za to wspaniałe spotkanie i serdecznie zapraszamy do naszego przedszkola na kolejne lekcje patriotyzmu.

 

08.11.2019 r. - uroczystość z okazji Święta Niepodległości

 Wolność i niepodległość to największe wartości narodowe. Każdego roku urządzamy akademię z okazji 11 Listopada. Piękne wiersze, pieśni, wojskowe marsze w wykonaniu małych patriotów utwierdzają nas w przekonaniu, że nasze narodowe tradycje będą przekazywane kolejnym pokoleniom.

13.11.2019 r. – co wiemy o Polsce ?

 Każdy przedszkolak zapewne przeczyta w przyszłości książkę Arkadego Fiedlera „ Dywizjon 303” i dowie się o bohaterskiej walce polskich lotników Dziś mieliśmy okazję powtórzyć sobie wszystkie najważniejsze wiadomości o naszym kraju oraz jego historii, a także wykonać tematyczne fotografie w mundurach pilotów dywizjonu.

15.11.2019 r. – zajęcia komputerowe

 W przedszkolu działa kółko komputerowe „Dobry klik”. Na zajęciach kółka dzieci poznały budowę komputera i jego możliwości. Z materiałów plastycznych zbudowały własne laptopy. Uczyły się bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni.

Galeria