Jakość powietrza

Statystyki odwiedzin

Dzisiaj 93

Wczoraj 121

W tym tygodniu 341

W tym miesiącu 2253

Wszystkich odwiedzin 322221

livemarks

Święto Niepodległości obchodzone w Mędrzechowie.

Pamiętając o historycznych wydarzeniach sprzed 101 lat - mieszkańcy naszej gminy mogli uczestniczyć w niepodległościowych uroczystościach zorganizowanych przez Samorząd Gminy Mędrzechów . Podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości - 11 listopada oddano hołd wszystkim tym , którzy walczyli za naszą wolność, a przede wszystkim tym , którzy za tę wolność oddali swoje życie .

Uroczysty przemarszem pochodu patriotycznego prowadzonego przez Gminną Orkiestrę Dętą z Woli Mędrzechowskiej spod Urzędu Gminy do Kościoła Parafialnego w Mędrzechowie był pierwszym akcentem naszego wspólnego świętowania.

Patriotyczno - religijne uroczystości rozpoczęły się w Kościele Parafialnym w Mędrzechowie koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu Klubu Seniora „ Pozytywnie Zakręceni” oraz koncertem Gminnej Orkiestry Dętej z Woli Mędrzechowskiej pod batutą Andrzeja Komorowskiego. Wspaniała wiązanka pieśni patriotycznych , adekwatnych do powagi i charakteru święta , porywały za serca licznie zgromadzonych słuchaczy i wprowadzały historyczny nastrój.

Podczas Mszy Świętej odprawionej przez Proboszcza naszej Parafii Ks. Stanisława Saładygę modlono się za wszystkich Polaków , za naszą Ojczyznę . Dziękowano za wolność tę z roku 1918 , jak również za tę obecną. Uczczono ofiary walk niepodległościowych na przestrzeni dziejów.

Po zakończeniu Mszy św. dalsza część uroczystości odbyła się pod pomnikiem poległych . Udali się tam wszyscy uczestnicy uroczystości : władze samorządowe naszej gminy reprezentowane przez Wójta Krzysztofa Korca i Przewodniczącą Rady Gminy Barbarę Brożek, władze powiatowe reprezentowane przez radną Rady Powiatu Barbarę Pobiegło , radni Rady Gminy , przedstawiciele wielu instytucji , jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Mędrzechowa, Grądów, Kupienina , Wójciny wraz z pocztami sztandarowymi , Delegacja Szkoły Podstawowej w Mędrzechowie wraz z pocztem sztandarowym , Delegacja Polskiego Stronnictwa Ludowego wraz z pocztem sztandarowym , Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w USA reprezentowane przez Kazimierza Wnuka, Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Pułku Strzelców Podhalańskich z Kazimierzem Bernatem oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy naszej gminy i goście.

Punktualnie o godz. 12.00 w ramach akcji „ Niepodległa do hymnu” wspólnie z całą Polską odśpiewano nasz Hymn Narodowy.

Powitania przybyłych gości dokonał Wójt Krzysztof Korzec , który podziękował także wszystkim za udział w naszych lokalnych obchodach narodowego święta. W swoim wystąpieniu nawiązał do znaczenia i charakteru uroczystości podkreślił „ że udział w dzisiejszej uroczystości jest potwierdzeniem wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków , którzy walczyli o wolną, niepodległą Ojczyznę i wobec Polaków , którzy w walce poświęcili to co najcenniejsze dla każdego człowieka - oddali swoje życie , z miłości do kraju i wiary w zwycięstwo . Zróbmy wszystko ,aby 11 listopada był dniem wyjątkowym dla każdego z nas . Jest to przecież dzień ponownych narodzin naszej Ojczyzny”

Wzruszający apel poległych został odczytany przez majora Kazimierza Bernata .

Wzywano w nim przywódców Państwa Polskiego , bohaterów poległych na polu chwały w wielu bitwach , a także naszych rodaków poległych i pomordowanym w obronie wolność , których nazwiska są uwidocznione na pomnikach w Mędrzechowie , w Kupieninie i w Grądach.

Jako wyraz hołdu i wdzięczności wszystkim , którzy oddali życie za naszą wolność ; pod pomnikiem złożono wiązanki kwiatów i zapalno znicze.

Minutą ciszy uczczono pamięć poległych.

Uroczystość zakończono wspólnym odśpiewaniem „ Roty”.

Wartę pod pomnikiem zapewniła Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Pułku Strzelców Podhalańskich.

Całość prowadziła Edyta Jurczyk - Dyrektor GBP w Mędrzechowie.

Wszystkim uczestnikom składamy serdeczne podziękowania za udział i uświetnienie uroczystości swoją obecnością.

Galeria