livemarks

Wiejski Dom Tradycji i Historii w Kupieninie ? Nasza Mała Ojczyzna

DSC 0540 minPod taką nazwą w centrum Kupienina powstała wystawa przedmiotów używanych w dawnych wiejskich gospodarstwach.
Staraniem mieszkańców wsi, ich poświęconym czasem i pracą społeczną, podupadający budynek z 1899 roku pełni dziś nową ? kolejną już w swoich dziejach funkcję.
Budynek wiejski zaadaptowany dla potrzeb wystawy na przestrzeni lat był przeznaczony do wielu zadań: był domem ludowym, szkołą, sklepem, salą do nauki religii, pełnił funkcję kaplicy, a podczas II wojny światowej okupanci przetrzymywali tam aresztowanych.

Dziś w Wiejskim Domu Tradycji i Historii możemy zobaczyć eksponaty, jakie służyły mieszkańcom wsi w ich życiu codziennym. W jednym z pomieszczeń znajdują się narzędzia, jakich używano w pracach gospodarskich: pługi, żarna, stół stolarski, narzędzia do zaplatania sznurków, prac polowych, wypieku chleba. Drugie pomieszczenie przedstawia część mieszkalną wraz z dawnymi meblami, zastawą stołową, obrazami zdobiącymi ściany. Ciekawym eksponatem jest biblia napisana w języku niemieckim, przekazana przez mieszkańca Borusowej.
Dla podkreślenia funkcji budynku, jakie pełnił na przestrzeni lat w wystawę wkomponowany jest również drewniany ołtarz, przy którym odprawiano msze, a na ścianie wisi stara tablica przypominająca, że mieściła się tam szkoła.
Całe przedsięwzięcie jest efektem pracy społecznej mieszkańców, którzy jako pierwsi zorganizowali zbiórkę przedmiotów, podjęli prace remontowe w budynku i jego otoczeniu nie szczędząc swojego czasu i wysiłku. Eksponaty do wystawy zostały przekazane przez mieszkańców Kupienina, Mędrzechowa, Odmętu, Wólki Grądzkiej, Wójciny oraz osób spoza terenu gminy.
Starsi mieszkańcy z pewnością z nostalgią spoglądają na wystawę, gdyż pamiętają czasy, kiedy przedmioty te stanowiły nieodzowny element ich życia. Młodzi odwiedzający z zaciekawieniem spoglądają na eksponaty ? w dobie Internetu i cyfryzacji jest to dla nich niezapomniana plenerowa lekcja historii.
Wiejski Dom Tradycji i Historii ciągle się zmienia. Cały czas przybywają nowe eksponaty i dzięki temu można go odwiedzać niejednokrotnie, dostrzegając coraz to nowe szczegóły.
Organizatorzy chętnie przyjmują nowe eksponaty do kolekcji, dlatego zachęcamy, aby mieszkańcy posiadający ciekawe rzeczy udostępnili je przekazując na potrzeby wystawy.
Zachęcamy wszystkich do odwiedzania wystawy w każdą niedzielę od 15.00 do 18.00 lub w inne dni po uzgodnieniu z sołtysem wsi Kupienin.

>> Zdjęcia w galerii

{backbutton}