livemarks

Niecodzienne zajęcia zorganizowane dla przedszkolaków w Grądach

min robienie masla19 lutego Przedszkole w Grądach zorganizowało niecodzienne zajęcia.
W Grądzkim Domu Ludowym, po sobotnim spektaklu walentynkowym pozostała scena dawnej izby .
Przedszkole wykorzystało ją podczas ferii zimowych do organizacji zajęć z cyklu ? W babcinej izbie". Są to kolejne zajęcia o tematyce regionalnej. Przedstawiają życie ludzi na wsi w dawnych czasach.
W ubiegłych latach we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich i biblioteką zorganizowaliśmy:
? Kiszenie kapusty",
? Choinka babci" ? pieczenie pierniczków, dekorowanie drzewka
tradycyjnymi ozdobami,
? Darcie pierza",
?Palma wielkanocna".

Dziś odbyło się : ? Robienie masła i twarogu metodą tradycyjną"
Dzieci zobaczyły ? prawdziwe", wiejskie produkty mleczne. Poznały proces powstawania masła i sera oraz produkty uboczne tego procesu, czyli maślankę i serwatkę. Badały ich konsystencję , właściwości, smak, zapach. Dowiedziały się o ich walorach odżywczych . Samodzielnie wykonały masło. Jedna grupa ubijała masło w ?maśniczce z prawdą", druga grupa w słoju. Panie z KGW ogrzewały mleko i piekły ? grądzkie blachorze". Ogrzane kwaśne mleko dzieci odlewały do płóciennego worka i odciągały twaróg. Tak przygotowany ser przyciskały w praskach.
Po skończonej pracy wszyscy delektowali się blachorzami z prawdziwym wiejskim masłem, maślanką i mlekiem do wyboru.
Być może często nie doceniamy smaków dzieciństwa babci. Musimy jednak przyznać, iż takie produkty są nie tylko bardzo smaczne, ale przede wszystkim zdrowe. Zachęcamy do wykonania ich we własnym domu. Czasami wystarczy tylko troszkę śmietany od krówki i zwykły słoik. Gwarantujemy całej rodzinie dobrą zabawę i dużo zdrowia. Smacznego !

>> Zdjęcia w galerii