Jakość powietrza

Statystyki odwiedzin

Dzisiaj 95

Wczoraj 116

W tym tygodniu 431

W tym miesiącu 3616

Wszystkich odwiedzin 307210

livemarks

Mędrzechowskie kolędowanie

DSC 0001Tegoroczny Koncert Kolęd i Pastorałek przeszedł do historii, ale muzyczne wrażenia na długo jeszcze pozostaną z jego uczestnikami.
11 stycznia 2015 r. na scenie Domu Ludowego w Mędrzechowie zaprezentowały się dzieci i młodzież z Publicznego Przedszkola w Grądach, Mędrzechowie i Woli Mędrzechowskiej, Zespołu Szkół w Mędrzechowie oraz młodzi adepci gry na instrumentach dętych z Orkiestry Dętej z Woli Mędrzechowskiej pod dyrekcją Andrzeja Komorowskiego.

Tradycją noworocznego koncertu jest bogaty repertuar. Młodzi wykonawcy kolędowali przy akompaniamencie skrzypiec, gitary, keyboardu. Zabrzmiały m.in. ?Oj maluśki, maluśki", ?Aniołek najładniejszy", ?Dzisiaj w Betlejem", ?Świeć gwiazdeczko mała świeć", ?A wczora z wieczora" , ?Do szopy Krakusy", ?Pastuszkowie bracia mili", ?Maleńka miłość". Muzycznej podróży z polskimi kolędami i pastorałkami towarzyszyły słowa Świętego Jana Pawła II i ks. Jana Twardowskiego.
Po raz kolejny okazało się, że muzyka łączy pokolenia i wspólne wykonanie dobrze znanych kolęd otworzyło serca licznie zebranej publiczności. Wśród widzów pojawili się również zaproszeni goście: Krzysztof Korzec- Wójt Gminy Mędrzechów, Czesław Szarkowski- przewodniczący Rady Gminy, Barbara Pobiegło- sekretarz Gminy Mędrzechów; Alicja Dziewińska, ks. Stanisław Saładyga, ks. Jarosław Kokoszka.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wykonawcom za wspaniałe interpretacje kolęd, ich rodzicom i nauczycielom oraz publiczności za liczny udział, wyrozumiałość i stworzenie niepowtarzalnej atmosfery.
Zwyczaj śpiewania kolęd ma bardzo bogatą tradycję, sięgającą 1424 roku. Wtedy to powstała pierwsza polska kolęda ? zaczyna się od słów :?Zdrów bądź, Królu Anielski".
Co ciekawe pierwotnie tłumaczono kolędy na język polski ze śpiewników czeskich. Dopiero na przełomie XVII i XVIII wieku nastąpił w Polsce rozwój gatunku nazwanego kolędami, który zakładał, że kolęda to nic innego jak pieśń bożonarodzeniowa. Właśnie na przełomie XVII i XVIII wieku powstała najsłynniejsze polskie kolędy, jak np. " W żłobie leży" (autorstwa prawdopodobnie Piotra Skargi) czy ?Bóg się rodzi" (Franciszek Karpiński). W polskim dorobku kulturalnym zachowało się ponad 500 kolęd i pastorałek.

Zdjęcia w galerii

{backbutton}