livemarks

Alarm Powodziowy na terenie gminy Mędrzechów.

powodzMDnia 12 czerwca 2013 r. o godz. 16 .00 na terenie Gminy Mędrzechów został ogłoszony alarm powodziowy. Powodem tego był gwałtowny wzrost stanu wód na rzekach Żabnica i Breń, w związku z intensywnymi nawałnicami i opadami deszczu zwłaszcza w dniach 11-12 czerwca.Woda w miejscowości Wola Mędrzechowska przelewała się przez wały (prawy wał rzeki Żabnica i Breń), doszło do zalania pól uprawnych, dróg. Woda zagrażała pobliskim zabudowaniom mieszkalnym i gospodarczym. Całkowicie pod wodą znalazł się niedawno odbudowany most na rzece Żabnica. Rozmyte i zbyt niskie wały na tych rzekach nie stanowią wystarczającej ochrony dla osób i mienia.

Akcja ratownicza trwała od popołudnia 12 czerwca przez całą noc. Zaangażowane w nią były jednostki OSP z Woli Mędrzechowskiej i Mędrzechowa oraz okoliczni mieszkańcy. W urzędzie gminy pełniony jest całodobowy dyżur skąd koordynowana jest cała akcja ratownicza. Obecnie sytuacja się stabilizuje, nie mnie jednak na bieżąco monitorowane są stany wód na tych rzekach i rzece Wiśle, gdzie poziom wody się podnosi. Nauczeni doświadczeniem lat ubiegłych wiemy, że sytuacja może się powtórzyć i nieprzewidywalna aura nie zawsze daje za wygraną.
Przypomnijmy, że stan pogotowia przeciwpowodziowego na ternie Gminy Mędrzechów trwał już od 5 czerwca. Ulewne deszcze w tym czasie doprowadziły do zalania setek hektarów upraw rolnych, podtopień piwnic, dróg, infrastruktury technicznej.
Obecnie trwa szacowanie strat.

>> zdjęcia w galerii

{backbutton}