Jakość powietrza

Statystyki odwiedzin

Dzisiaj 13

Wczoraj 144

W tym tygodniu 868

W tym miesiącu 3141

Wszystkich odwiedzin 341433

livemarks

V edycja Gminnego Konkursu Recytatorskiego

min konkurs recytatorski?Gdzie rosną brzozy przy drodze płaczące,
Chaty przysiadły rzędami przy szosie;
Lasy wokoło są smętnie szumiące-
A pieśń pastuszka łka rzewnie po rosie;
Kiedy to wspomnę zawsze przyjdzie troska...
Bo to moja wioska!"
Stanisław Gabiga

?Moja mała ojczyzna- moje miejsce" - pod takim hasłem w środę, 28 maja 2014r. odbyła się V edycja Gminnego Konkursu Recytatorskiego pod honorowym patronatem Wójta Gminy Mędrzechów. Głównym celem konkursu było przedstawienie dorobku twórców pochodzących z Powiśla Dąbrowskiego. Sala domu ludowego w Mędrzechowie rozbrzmiewała między innymi poezją Stanisława Gabigi, Marii Kozaczkowej oraz fragmentami opowiadania ?Drewniana łyżwa" Stanisława Słupka.

Na spotkanie z poezją przybyli uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjum z terenu Gminy Mędrzechów oraz zaproszeni goście: Krzysztof Korzec- Wójt Gminy Medrzechów, Ewa Drzazga- dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej z siedzibą w Brniu Barbara Pobiegło- sekretarz Gminy Mędrzechów, Zenon Woliński- radny; Alicja Dziewińska- długoletnia Dyrektor MBP w Dąbrowie Tarnowskiej, Krystyna Chmura- emerytowany Kierownik GBP w Mędrzechowie p. Lucyna Mirecka- kierownik Gminnej Biblioteki w Bolesławiu.
W zmaganiach konkursowych wzięło udział 45 recytatorów.
Jury w składzie: Ewa Drzazga ? Przewodnicząca oraz członkowie ? Lucyna Mirecka i Agata Mamulska- Wójcik przyznało następujące miejsca:
I kategoria: klasy I-III
I miejsce: Jan Wytrwał
II miejsce ex aequo: Nikola Pietruszka, Szymon Tobiasz
III miejsce ex aequo: Karolina Szajor, Gabriela Różycka
wyróżnienie: Kamila Nowakowska, Natalia Jurczyk, Gabriela Rogowska,
II kategoria: klasy IV-VI
I miejsce ex aequo: Jakub Pietraszek, Agata Rozkuszka
II miejsce ex aequo: Przemysław Dynak, Grzegorz Zapała
III miejsce ex aequo: Maciej Tobiasz, Paulina Marszalik, Katarzyna Król
wyróżnienie: Krzysztof Rojowski
III kategoria: gimnazjum
I miejsce ex aequo: Kinga Zapała, Dominika Urban
II miejsce: Katarzyna Marszalik
III miejsce: Weronika Bujanowska

Wszyscy laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Powiatową Bibliotekę Publiczną z siedziba w Brniu oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Mędrzechowie. Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Stanisław Gabiga- urodził się 19 kwietnia 1906 r. w Mędrzechowie. W rodzinnej miejscowości ukończył czteroklasową szkołę powszechna. W 1930 r. Wyjechał ?za chlebem" do Stanów Zjednoczonych, zamieszkał w Nowym Jorku. Pierwsze wiersze zaczął pisać na emigracji, zamieszczał je na łamach prasy polonijnej. W 1960 r. Nakładem Koła Mędrzechowian w Ameryce ukazał się tomik poezji Stanisława Gabigi ?Na przyźbie w Mędrzechowie". W swych utworach wyrażał tęsknotę za ojczystym kraje. Zmarł na emigracji. Rok jego śmierci jest nieznany.

Maria Kozaczkowa (ps. "Maryla znad Wisły") Urodziła się 28 stycznia 1910r. w Zalipiu.
Ukończyła sześć klas szkoły podstawowej. W latach 1928-1930 uczyła się w szkole rolniczej w Bachowicach. Wówczas zaczęła pisać wiersze i artykuły do "Młodej Polski", organu Małopolskiego Towarzystwa Rolniczego. W 1933 weszła w skład zespołu redakcyjnego "Wsi, Jej Pieśni". Po wyjściu za mąż w 1935 wyjechała do Działoszyna, pow. Wieluń, skąd na skutek działań wojennych przeniosła się do Dąbrowy Tarnowskiej. W czasie okupacji była łączniczką i kolporterką prasy podziemnej. Po wojnie pracowała w "Wiciach" i w towarzystwach przyjaciół dzieci. Pod pseudonimem "Maryla znad Wisły" miała stały felieton w "Piaście". Później nawiązała stałą współpracę z "Zielonym Sztandarem" i "Wieściami", gdzie zamieszczała swoje utwory. Poetka jest autorką około 900 wierszy, kilkunastu opowiadań, 3 sztuk scenicznych i wielu wspomnień. Główne nurty tematyczne to: liryka rodzinna, refleksyjna, historyczno-okolicznościowa i wiejska. Wypowiadała się poprzez bajki, satyry, fraszki, aforyzmy, wiersze rymowane i białe. Zmarła 30 kwietnia 1982 roku w Dąbrowie Tarnowskiej.

Stanisław Słupek- Urodził się 29 lipca 1914 r. w Grądach.
Już w latach nauki w szkole średniej związał się z ruchem ludowym, w którym aktywnie działał do końca swojego życia. Był absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczestniczył w kampanii wrześniowej. W czasie okupacji walczył w szeregach Batalionów Chłopskich.
Po wojnie poświęcił się pracy dziennikarskiej i pisarskiej. Współtworzył tygodnik ?Wieści", pełnił funkcję redaktora naczelnego do 1976r.
Debiutował wierszem wygłoszonym na akademii żałobnej ku czci Witosa ? 22 grudnia 1945 r. Swoje utwory publikował w Polskim Radiu, ?Wieściach", ?Tygodniku Powszechnym", ?Znaku", ?Więzi".
Jest autorem zbioru opowiadań ?Powrót" (1953r.), opowieści dla dzieci ?Drewniana łyżwa" (1954r.) i powieści ?Wartnik" (1956r.). W niektórych opowiadaniach np. ?Mandziarowe życie i śmierć", ?O Mikołaju Gawrysiu i Pawle Skowronie z Jazów" występują autentyczne postaci z Grądów.
Za swoją działalność kulturalną uzyskał nagrodę miasta Krakowa, był odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą OOP i Krzyżem Batalionów Chłopskich.
Zmarł 28 kwietnia 2000r. w Krakowie.

>> Zdjęcia w galerii

{backbutton}