Gmina Mędrzechów na X Święcie Powiśla Dąbrowskiego

Opublikowano: środa, 29, sierpień 2018 12:51
Arkadiusz Trębaczewski

       Gmina Mędrzechów wzorem lat poprzednich również w tym roku z sukcesami uczestniczyła w jubileuszowej, X edycji Święta Powiśla Dąbrowskiego, Dożynkach Powiatowych i Targach Gospodarczych. Gospodarzem tegorocznego święta była Gmina Gręboszów. Impreza odbyła się w niedzielę - 26 sierpnia w Ujściu Jezuickim.

Nasi  uczestnicy  zdobyli: 

Uroczystość  rozpoczęła  polowa Msza Święta dziękczynna za tegoroczne plony odprawiona w altanie nieopodal miejsca imprezy.  

Jak to się stało już tradycją Gmina Mędrzechów z sukcesami  uczestniczyła także w tegorocznym święcie.

Wystawiliśmy piękny wieniec dożynkowy, w kategorii wieńca tradycyjnego. Wieniec zdobył drugie miejsce w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy, a także najbardziej spodobał się publiczności, zdobywając największą liczbę głosów i laur publiczności. Piękna korona misternie wykonana z kłosów wszystkich zbóż z bochenkiem chleba w środku, ozdobiona ziołami i kwiatami wzbudzała wielkie zainteresowanie i podziw oglądających.

W przygotowanie wieńca zaangażowanych było wiele osób, efektem ich trudu jest - dzieło sztuki, które zostało docenione przez jury i publiczność.

Ośpiewania wieńca dokonał zespół muzyczno - wokalny „uOwiesek” działający przy Szkole Podstawowej w Mędrzechowie, prowadzony przez P. Martynę Misiaszek i P. Annę Jurek.

Ciekawie przygotowana i pięknie zaprezentowana aranżacja bardzo się podobały. Dziewczęta i chłopcy w pięknych strojach krakowskich skocznie i profesjonalnie tańczyli i śpiewali. Elementy  patriotyczne  nawiązujące  do  100.  lecia  odzyskania  niepodległości  dodawały  powagi  całej  aranżacji.

Zespół młodych muzyków pięknie akompaniował chórowi i tancerzom. Publiczność nagrodziła młodych artystów gromkimi brawami, a komisja przyznała zespołowi drugie miejsce w konkursie na ośpiewanie wieńca dożynkowego.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Woli Mędrzechowskiej, które po raz drugi prezentowały swój dorobek zdobyły pierwsze miejsce w konkursie na najciekawsze stoisko wystawowe. Bardzo oryginalna dekoracja,  pyszne  zupy  ,  gołąbki   ,ciasta, chleby i inne smakołyki których trudno zliczyć cieszyły wzrok i podniebienie gości. Panie obsługujące stoisku zachęcały do degustacji przygotowanych przez siebie różnorodnych potraw. Uśmiech i dobry humor, pomimo  niesprzyjających  warunków  atmosferycznych  towarzyszyły  im przez całą imprezę , co jeszcze bardziej czyniło stoisko atrakcyjnym.

Pięknie   zaprezentowały się także Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Mędrzechowa, prezentując swoje stoisko wystawowe. Wszystkie jego elementy precyzyjnie przygotowane tworzyły jedną spójną i bardzo atrakcyjną całość.  Udekorowane  plonami  Mędrzechowskiej  Ziemi  ,  kwiatami  ,  ziołami,  wieńcem  z  liści  dębowych    i  innymi  bardzo  gustownie  dobranymi  elementami -  bardzo  się  podobało.  Pysznie  smakowały  również   serwowane  pierogi, ciasta drożdżowe, owoce  z mędrzechowskich sadów. Potrawy ze smakiem kosztowali uczestnicy imprezy. Panie wyróżniały   własnoręcznie  wykonane    kotyliony  nawiązującymi  do  naszych  narodowych  barw.

Gmina Mędrzechów na swoim stoisku, swój dorobek prezentowała w bardzo ciekawej wystawie fotograficznej. Goście mogli poznać dorobek gminy z folderu informacyjnego. Kolorowe baloniki i długopisy promujące naszą gminę podobały się odwiedzającym. Wystawa przygotowana została przez pracowników Urzędu Gminy i Gminnej Biblioteki Publicznej, a odwiedzający ją goście nie kryli swojego uznania.

Nasz dorobek artystyczny po raz kolejny prezentowała Gminna Orkiestra Dęta z Woli Mędrzechowskiej pod batutą Andrzeja Komorowskiego. Wspaniale zaprezentowane utwory w wykonaniu naszych muzyków zarówno te ludowe, jak i te rozrywkowe cieszyły ucho słuchaczy, porywały do aplauzu i gromkich braw.

Władze samorządowe naszej gminy na imprezie reprezentowali: Wójt - Krzysztof Korzec, Przewodniczący Rady Gminy - Czesław Szarkowski wraz z radnymi, Sekretarz Gminy, a zarazem Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego - Barbara Pobiegło, sołtysi i inni zacni goście.

Cała impreza mimo niesprzyjającej aury była bardzo udana.

Wszystkim osobom i instytucjom, które tak pięknie zaprezentowały naszą gminę na X Święcie Powiśla Dąbrowskiego - Dożynkach Powiatowych i Targach Gospodarczych - składamy wielkie podziękowania. Jesteśmy dumni, że nasi mieszkańcy są tak utalentowani, pracowici, aktywni i chętni do współpracy. Dziękujemy!

Galeria>>