livemarks

Gmina Mędrzechów na IX Święcie Powiśla Dąbrowskiego - ponownie z wielkimi sukcesami.

            Gmina Mędrzechów na tegorocznym IX Święcie Powiśla Dąbrowskiego - Dożynkach Powiatowych i Targach Gospodarczych - ponownie wygrała większość możliwych konkursów, pokonując bardzo dużą konkurencję.
 
Nasi  uczestnicy  zdobyli: 
 
• Pierwsze miejsce w „Powiatowym Konkursie na Ośpiewanie Wieńca Dożynkowego” - dla zespołu „uOwiesek” z Zespołu Szkół w Mędrzechowie
• Pierwsze miejsce w konkursie na „Najciekawsze Stoisko Wystawowe” dla Koła Gospodyń Wiejskich z Mędrzechowa
• Drugie miejsce w konkursie na „Najciekawsze Stoisko Wystawowe” dla Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Mędrzechowskiej
• Dwa trzecie miejsca w konkursie na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy„ w kategorii wieńca współczesnego - dla wieńca z Gminy Mędrzechów i wieńca z Woli Mędrzechowskiej
• Nagrodę publiczności za „Najładniejszy wieniec dożynkowy” - dla wieńca z Gminy Mędrzechów
Miejscem gdzie w tym roku można było po raz dziewiąty uczestniczyć w Powiatowym Święcie Powiśla Dąbrowskiego - Dożynkach Powiatowych i Targach Gospodarczych, była Gmina Bolesław. Wszystko odbyło się w niedzielę - 27 sierpnia na stadionie sportowym w Bolesławiu.

Uroczystość poprzedziła Msza Święta dziękczynna za tegoroczne plony odprawiona w kościele parafialnym pw. Św. Wojciecha w Bolesławiu. Liturgii przewodniczył Ks. Prałat Józef Radłowski proboszcz tutejszej parafii w koncelebrze z księżmi z dekanatu Szczucińskiego i Dąbrowskiego. Homilię wygłosił Ks. Dziekan Zygmunt Warzecha, zwrócił szczególną uwagę na rolę chleba w naszym życiu, jakim szacunkiem darzyli go nasi przodkowie, jak często go nie szanujemy, jak często spragnieni jesteśmy jego smaku.

Poświęcone w trakcie liturgii wieńce dożynkowe jako symbol zebranych plonów i zwieńczenie ciężkiej pracy rolnika, niesione przez delegacje wieńcowe w pięknym korowodzie przeszły ulicami Bolesławia na stadion.
Jak to się stało już tradycją Gmina Mędrzechów z wielkim sukcesem uczestniczyła także w tegorocznym święcie.
Wystawiliśmy dwa  piękne wieńce dożynkowe, w kategorii wieńca tradycyjnego. Obydwa wieńce zdobyły trzecie miejsca w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy, a wieniec reprezentujący Gminę Mędrzechowa także najbardziej spodobał się publiczności, zdobywając największą liczbę głosów i laur publiczności. Piękna chrzcielnica misternie wykonana z kłosów wszystkich zbóż z dopracowanymi najmniejszymi szczegółami, ozdobiona ziołami i kwiatami wzbudzała wielkie zainteresowanie i podziw oglądających. Imponujący był także korowód grupy wieńcowej, która pięknie udekorowanym wozem drabiniastym, ciągnionym przez dwa dorodne konie z wielkim impetem przejechała z Mędrzechowa do Bolesławia.konie
Jak na dożynki przystało pięknie ubrani w stroje krakowskie dziewczęta i chłopcy, przy wesołych przygrywkach akordeonisty śpiewali ludowe melodie i przyśpiewki, których wesołe tony rozbrzmiewały podczas całego przejazdu i przy wjeździe na plac kościelny w Bolesławiu.
W przygotowanie wieńca zaangażowanych było wiele osób, efektem ich trudu jest - dzieło sztuki, które zostało docenione przez jury i publiczność.
wieniec medrzechow
Drugi wieniec z Woli Mędrzechowskiej równie piękny. Nawiązywał do tradycyjnych elementów wieńca dożynkowego. Złociste kłosy zbóż, kwiaty, zioła, owoce i bochen chleba upieczony z tegorocznych zbóż mieniły się wszystkimi barwami w promieniach słońca. Wieniec także spotkał się z uznaniem komisji, zdobywając trzecie miejsce w konkursie i nagrodę.
wieniec wola
Aby tradycji stało się za dość ośpiewania wieńców dokonał zespół muzyczno - wokalny „uOwiesek” działający przy Zespole Szkół w Mędrzechowie, prowadzony przez P. Martynę Misiaszek.
Ciekawie przygotowana i pięknie zaprezentowana aranżacja bardzo się podobały. Dziewczęta i chłopcy w pięknych strojach krakowskich skocznie i profesjonalnie tańczyli i śpiewali. Występ zakończył wspaniale wykonany „Krakowiak”.
Zespół młodych muzyków pięknie akompaniował chórowi i tancerzom. Publiczność nagrodziła młodych artystów gromkimi brawami, a komisja przyznała zespołowi pierwsze miejsce w konkursie na ośpiewanie wieńca dożynkowego.
uowiesek
Debiutantkami na tegorocznych dożynkach były panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Woli Mędrzechowskiej. Debiut okazał się bardzo udany. Panie zdobyły drugie miejsce w konkursie na najciekawsze stoisko wystawowe. Bardzo oryginalna dekoracja, wspaniałe ciasta, chleby i inne smakołyki których trudno zliczyć cieszyły wzrok i podniebienie gości. Panie obsługujące stoisku zachęcały do degustacji przygotowanych przez siebie różnorodnych potraw. Uśmiech i dobry humor towarzyszył im przez całą imprezę co jeszcze bardziej czyniło stoisko atrakcyjnym.
stoisko wola
W całej okazałości zaprezentowały się także Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Mędrzechowa, prezentując swoje stoisko wystawowe. Wszystkie jego elementy precyzyjnie przygotowane tworzyły jedną spójną i bardzo atrakcyjną całość. Stoisko wzbudzało furorę zarówno pod względem wyglądu, jak również serwowanych potraw: pysznych pierogów, ciast drożdżowych, kiszonych ogórków i swojskiego chleba ze smalcem, owoców z mędrzechowskich sadów. Potrawy ze smakiem kosztowali uczestnicy imprezy. Do stoiska ustawiały się długie kolejki.
Było czym częstować, gdyż prace przygotowawcze zaczęto dużo wcześniej, a brały w nich udział mieszkanki Mędrzechowa, członkinie KGW. Panie przyzwyczaiły nas, że ich pierogi są najlepsze w województwie, a może i dalej.
kolo medrzechow
Atrakcyjności dodawała także oprawa muzyczno – wokalna stoiska. Wspólne śpiewanie znanych melodii ludowych przy akompaniamencie akordeonisty czyniło nastrój wyjątkowym i jakże dożynkowym.
Mozolna praca została doceniona. Paniom przyznano pierwszą nagrodę w konkursie na najciekawsze stoisko wystawowe.
Gmina Mędrzechów na swoim stoisku, swój dorobek prezentowała w bardzo ciekawej wystawie fotograficznej. Goście mogli poznać dorobek gminy z folderu informacyjnego. Kolorowe baloniki i słodkie „krówki” promujące naszą gminę podobały się i smakowały nie tylko milusińskim. Wystawa przygotowana została przez pracowników Urzędu Gminy i Gminnej Biblioteki Publicznej, a odwiedzający ją goście nie kryli swojego uznania.
Nasz dorobek artystyczny prezentowała Gminna Orkiestra Dęta z Woli Mędrzechowskiej pod batutą Andrzeja Komorowskiego. Występ naszych artystów udowodnił, że „jest w orkiestrach dętych jakaś siła”. Wspaniale zaprezentowane utwory w wykonaniu naszych muzyków zarówno te ludowe, jak i te rozrywkowe cieszyły ucho słuchaczy, porywały do aplauzu i gromkich braw.
orkiestra
Władze samorządowe naszej gminy na imprezie reprezentowali: Wójt - Krzysztof Korzec, Przewodniczący Rady Gminy - Czesław Szarkowski wraz z radnymi, Sekretarz Gminy, a zarazem Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego - Barbara Pobiegło, sołtysi i inni zacni goście.
Cała impreza była bardzo udana, a piękna pogoda sprzyjała jej uczestnikom i organizatorom.
Wszystkim osobom i instytucjom, które tak pięknie zaprezentowały naszą gminę na IX Święcie Powiśla Dąbrowskiego - Dożynkach Powiatowych i Targach Gospodarczych - składamy wielkie podziękowania. Trud i wysiłek i tym razem nie  zawiodły. Jesteśmy dumni, że nasi mieszkańcy są tak utalentowani, pracowici, aktywni i chętni do współpracy. Dziękujemy!