livemarks

„Niezwykły w swej zwykłości” - Wielki Aktor w Mędrzechowie

Różne oblicza Mariana Dziędziela poznali uczestnicy spotkania  „…trza być w butach na weselu…”, które odbyło się we wtorek,  1 października 2019 r.  Ci, którzy przyszli do sali domu ludowego w Mędrzechowie,  przeżyli kilkadziesiąt niezapomnianych minut z wielkim artystą. Spotkanie z Marianem Dziędzielem było świetną dawką pozytywnej energii i relaksem.

 Aktor debiutował w jednym z odcinków kultowego serialu „Stawka większa niż życie”. Od tego czasu zagrał w wielu produkcjach, na które złożyły się filmy fabularne, seriale i spektakle teatru telewizji. W polskim filmie najbardziej spektakularne sukcesy zaczął odnosić od roku 2004, kiedy to Wojciech Smarzowski obsadził go w pierwszoplanowej roli męskiej (Wojnar) w znakomitym „Weselu”. Od tego czasu Marian Dziędziel występuje w  znaczących produkcjach filmowych, zdobywając prestiżowe nagrody za najlepsze aktorstwo nie tylko na polskich festiwalach sztuki filmowej, ale i poza granicami naszego kraju.

Samo spotkanie od strony tematycznej zawierało wszystko: jego życiorys, prywatność  i oczywiście aktorsko – filmowe portfolio. Opowiedział zebranym o dzieciństwie i młodości; o tym w jakich okolicznościach ”naumiał się”  palić papierosy i jak na ten fakt zareagował jego ojciec. Było o egzaminie na krakowską PWST- pan Marian pokazał zgromadzonym  na żywo swój kunszt aktorski, odgrywając scenę – legendarną już ponoć – prezentowania w gwarze śląskiej „Stepów akermańskich” Adama  Mickiewicza i wiersza „Bagnet na broń” Władysława Broniewskiego. Było o rolach w „Stawce większej niż życie” i „Soli ziemi czarnej”. Było o lekkiej traumie związanej z braniem do ręki siekiery po pamiętnej scenie zabicia żony w „Domu złym” Wojciecha Smarzowskiego. O pracy nad i w „Drogówce” tego samego reżysera. O sukcesie filmu „Moje córki krowy”, w którym pan Marian gra jedną z głównych ról. I o filmach „Gejsza” i „Na bank się uda”.

Prowadzący imprezę - Dariusz Rekosz - przygotował zwiastuny filmowe, w których niezwykły talent i osobowość aktora ukazały się w najlepszy sposób.

Na zakończenie spotkania Marian Dziędziel rozdawał autografy i pozował do zdjęć.

Spotkanie z Marianem Dziędzielem, realizowane w ramach   projektu CZTERY PORY BIBLIOTEKI finansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury,  zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Mędrzechowie.

Galeria>>