livemarks

NARODOWE CZYTANIE 2019

Gminna Biblioteka Publiczna w Mędrzechowie po raz kolejny wzięła udział w kampanii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej upowszechniającej i promującej czytelnictwo Narodowe Czytanie 2019, które odbyło się 7 września pod hasłem: Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie.

Podczas tegorocznej odsłony Para Prezydencka zaproponowała do czytania polskie nowele. Wśród nich znalazły się same mistrzowskie dzieła: Dobra pani – Elizy Orzeszkowej, Dym – Marii Konopnickiej, Katarynka – Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Brunona Schulza, Orka – Władysława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefana Żeromskiego, Sachem – Henryka Sienkiewicza oraz Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryka Rzewuskiego. Ich bogactwo wciąż pokazuje, że piękno polskiej literatury i wartości w niej zawarte mają moc ponadczasową, bo do dziś teksty te nie straciły nic ze swego znaczenia i aktualności.

Wybrane utwory reprezentowały różne epoki i style – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne – ale łączy je to, co najważniejsze – są na trwałe wpisane w historię polskiej literatury, a czytelnikom pozostawiają niezapomniane wrażenia i zmuszają do refleksji.

Osobami czytającymi byli członkowie Klubu Seniora „POZYTYWNIE ZAKRĘCENI”.

Pomiędzy prezentowanymi nowelami śpiewano pieśni patriotyczne.

Dziękujemy tym wszystkim, którzy przyjęli nasze zaproszenie do udziału we wspólnym czytaniu, by razem odkrywać piękno i aktualność polskich nowel.

Galeria